متافیزیک انرژی و آسترولوژی

گونای سیارات و پلاریتی سیاره ها در آسترولوژی

گونای سیارات در آسترولوژی

به گفته اندیشه معنوی هندی – شرقی تمام هستی مادی از جمله سیارات تحت تاثیر سه موج قرار دارند که به آن ها گونا گفته می شود. گونای سیارات و پلاریتی دو مورد از موضوعات بسیار مهم در علم آسترولوژی هستند که در این بخش از آموزش آسترولوژی می خواهیم در مورد آن ها حرف بزنیم.

دوره قطع و اتصال تارهای اتری

در اندیشه معنوی هندی – شرقی گفته شده تمامی هستی مادی تحت تاثیر سه موج قرار دارند:

 • تاماس
 • راجاس
 • ساتوا

این سه موج را گونا می نامند. این موج ها در مورد سیارات هم به کار می رود و در آسترولوژی توجه به آن ها بسیار مهم است. به همین دلیل لازم است اطلاعات مناسبی در مورد گونای سیارات داشته باشید. چیزی که در ادامه بیشتر به آن می پردازیم.

هر پدیده‌ای که تعینی در حوزه هستی مادی دارد در قلمرو گوناهای سه‌گانه است حتی ارواح انسانی، هر  روحی به منزلگه عالم مادی هبوط کند مقید به این امواج سه‌گانه خواهد شد. تجلی این نیروها را در اندیشه بشری به طور ساده به جهل، شهوت و نیکی معنا شده است. فصل چهاردهم از کتاب گیتا به تحلیل و بررسی این امواج سه‌گانه میپردازد. در هر حال هر پدیده‌ای (حتی ستارگان) در طبیعت حصه‌ای از یکی از این سه جوهر دارد.

آشنایی با گوناها

در ادامه به معرفی هر یک از این گونای سیارات می پردازیم و سعی می کنیم بیشتر آن ها آشنا شویم.

آشنایی با گونای سیارات

ساتوا مبین تعادل، توازن، هماهنگی، شعور و کیفیات هوشیاری و معنوی است و خالق آرامش، عشق و ایمان و تجلی این کیفیت انسانها را به سوی معنویت پیش خواهد برد.

راجاس گویای حالات هیجانی، احساسات تند و قوی، نیرو، فعالیت، خشونت و آسیب زنندگی است. این کیفیت روح را در طبقات و دنیاهای میانی نگه میدارد و خالق حس رقابت و میل به لذت و نیل به خواسته‌های مادی است.

تاماس مبین تاریکی، رخوت، سکون و سنگینی است و روح را در سطوح پایین حیوانی و قلمرو ناهوشیاری و ناآگاهی نگه میدارد و خالق ناآگاهی، محدودیت و تاریکی است.

حضور هر کدام از گوناها در طبیعت ضروری است. تاماس استحکام و ثبات را ایجاد میکند و در حکم عنصر خاک در بدن مادی است. راجاس مبین انرژی و فعالیت است و در حکم بدن انرژی یا اتمسفر است و سرانجام ساتوا روشنی و تعادل را به فرد اهدا میکند.

در ستاره بینی ودایی هر کدام از گونای سیارات به درستی مورد اندازه‌گیری و توجه قرار می گیرند چرا که در تحلیل چارت ما نیاز به بررسی دقیق آنها داریم، بر فرض تمام تحولات معنوی با افزایش عنصر ساتوا و تقلیل راجاس و تاماس همراه است. وقتی ساتوا خالص و شفاف شود، درک طبیعت الهی و گذر از محدوده زمان و مکان ممکن می‌شود.

معرفی گونای سیارات

در جدول زیر گونای سیارات مربوط به هر سیاره در آسترولوژی معرفی شده است.

معرفی گونای سیارات

نکته حائز اهمیت در مورد این جدول این است که سیارات فوق همواره تحت تاثیر یک گونا نمی‌باشند بلکه گونای غالب بر حالات آنها در بالا ذکر شده است ولی هر کدام دارای یک طبیعت ثانوی نیز می‌باشند. به عنوان مثال، خورشید نه تنها راهگشا به سوی کمال و دارای گونای غالب ساتواست بلکه طبیعت ثانوی آن راجاس بوده و ستاره‌ای انرژی‌زا نیز به حساب می‌آید. بر عکس ماه دارای طبیعت ثانوی تاماس است.

تیر و زهره به جهت توسعه کیفیات مهر، از خودگذشتگی، سرسپردگی و عبودیت در بردارنده طبیعت ساتوا نیز هستند. مریخ و کیتو نیز که بر قدرت اراده اثر میگذارند دارای طبیعت ثانوی راجاس هستند.

علاوه بر موضوع گونای سیارات، همچنین سیارات دارای انرژی و پلاریتی خاص خود هستند که اصطلاحا به ان انرژی یین یا یانگ گویند.

پلاریتی سیارات

در ادامه پلاریتی سیارات به تفکیک یین و یانگ ذکر شده است.

یین:

 • غیر مستقیم
 • منفعل
 • واکنش دهنده
 • درون گرا
 • منزوی
 • گیرنده
 • پذیرا
 • واکنشی
 • مونث (بطور سنتی)
 • منفی (بطور سنتی)

یانگ:

 • مستقیم
 • برون‌ریز (خروجی)
 • برون‌گرا
 • دهنده
 • فعال
 • مذکر (بطور سنتی)
 • مثبت (بطور سنتی)

اهمیت توجه به گونای سیارات و پلاریتی آن ها در تحلیل چارت تولد و بررسی خانه های آن مشخص می شود. هنگام تحلیل چارت حتما باید به تاثیری هر یک از این موارد در سیاره هایی که در چارت تولد فرد قرار گرفته اند، توجه کرد. در آموزش های بعدی، به بررسی بیشتر این موضوع در تحلیل چارت می پردازیم.

منبع: کتاب جیوتیش اثر برزو قادری

اگر این مطلب را دوست داشتید، با امتیاز دادن به آن از ما حمایت کنید.
[کل: 3 میانگین: 5]

دیدگاه‌ها (10)

*
*

  مریم رحیمی مشتری خرداد 7, 1400 پاسخ

  ممنون از اطلاعاتی که به رایگان در اختیار ما میذارید

   رضا نمازی مدیر فروشگاه خرداد 7, 1400 پاسخ

   قربان شما

  کیانا کیا مشتری خرداد 7, 1400 پاسخ

  سلام
  نمی دونم اولین قدم برای یادگیری مطالب کجاست
  تکه تکه مطلب می خونم سعی می کنم بهم وصل کنم و مطالب در ذهنم نامنظم و غیرقابل استفاده میشه
  اول مسیر یادگیری کجاست؟

   رضا نمازی مدیر فروشگاه خرداد 7, 1400 پاسخ

   از جلسات اموزشی رایگان استفاده کنید

  خانم رضایی مشتری خرداد 8, 1400 پاسخ

  ببخشید تو اینستا پایمتون زیاده چک نمیکنید گفتم اینجا بهتون پیام بدم اینکه بعضی ها واقعا از سر ناچاری نیاز دارن چارتشون خونده بشه ، یک زندگی زناشویی داره از هم میپاشه و یا مشکل سلامتی و مستاصل بودن فرد هست ، در حالی که خیلی افراد فقط برای برگشتن عشق و از سر کنجکاوی اقدام به خواندن چارت میکنند ، خواهش میکنم در این مورد امتیازی برای خواندن چارت در نظر بگیرین شاید بتونید قبل از اینکه غیر قابل جبران باشه فرد تصمیم درست بگیره ....

   رضا نمازی مدیر فروشگاه خرداد 9, 1400 پاسخ

   چشم حتما

  فاطیما طریقت مشتری تیر 15, 1400 پاسخ

  سلام استاد نمازی گلِ گلاب من بی‌صبرانه منتظرم چارت فردی عاطفی رو واسم بفرستید😍😍😍🙏🙏🙏❤️❤️❤️

  رایا مهمان آذر 2, 1400 پاسخ

  سلام عرض ادب استاد نمازی حالا چطور چارت تولدمون رو در بیاریم ممنون میشم راهنمایی کنید

  حدیثه زرگرانی مشتری آذر 2, 1400 پاسخ

  عالی بود هر روز بیشتر از قبل علاقمند به استرولوژی میشم،ممنون به خاطر اطلاعاتی که در اختیارمون قرار میدید🙏❤

  شایسته چینی ساز مشتری آذر 2, 1400 پاسخ

  سلام استاد نمازی خوشحالم که در ایران استادی با شخصیت صادق در استرولوژی داریم که قابل اعتماد هست وسطح سوادی دارید که انسان رو به آرامش یادگیری دعوت میکنه

پشتیبانی وبسایت