متافیزیک انرژی و آسترولوژی

مقاله نمادشناسی در هفت گنبد نظامی

مقاله نمادشناسی در هفت گنبد نظامی

مقاله نمادشناسی در هفت گنبد نظامی، مقاله ای خواندنی و پر محتوا در باب مباحث نجومی در اشعار نظامی است. اگر دوست دارد علم نجوم هستید، پیشنهاد می کنیم حتما این مقاله را مطالعه نمایید. برای دریافت رایگان این مقاله به ادامه مطلب مراجعه کنید.

دوره قطع و اتصال تارهای اتری

هفت گنبد از جمله منظومه های افسانه ای دلکش ادب پارسی است که توسط شاعر ایرانی، نظامی گنجوی سروده شده است. نظامی یکی از چهره های برجسته نماد پردازی در ادبیات فارسی است. هفت گنبد از معدود آثار کلاسیک ایرانی است که با زبانی نمادین و سمبلیک بیان شده است.

این منظومه به سرگذشت بهرام ساسانی معروف به بهرام گور و داستان ازدواج وی با هفت دختر از پادشاهان هفت اقلیم اشاره دارد. نظامی در هفت گنبد نگاه ویژه ای به مقوله رنگ و عدد هفت دارد که میان رنگ ها و محتوای حکایات ارتباط معنایی وجود دارد. وی با به کارگیری رنگ ها به باز نمایی شخصیت های انسانی می پردازد، به طوری که پیام و مفهوم هر گنبد با رنگ آن از لحاظ روانشناسانه رابطه تنگاتنگی دارد.

در این منظومه گنبد، تداعی کننده طاق آسمان و به معنای کیهان است و نزد ایرانیان از دیر زمان جایگاهی مقدس داشته است. از آنجایی که منظومه هفت گنبد از لحاظ نمادشناسی و تصویری قابلیت بالایی دارد، در مقاله نمادشناسی در هفت گنبد نظامی به برقراری ارتباط میان دو حوزه ادبیات و نماد شناسی پرداخته شده است.

مطلب مرتبط: مقاله مثنوی مولوی و نجوم

در مقاله نمادشناسی در هفت گنبد، به برخی از اصطلاحات و محاسبات نجومی اشاره شده است که هم جنبه علمی دارد، هم تاریخی، هم ادبی و هم جنبه آموزشی دارد.

هفت گنبد - هفت پیکر

در کتاب قرانات ابومعشر، در باب قران مشتری و قمر در برج دلو صحبت کرده که دلالت دارد بر: کثرت باران و افزایش رطوبت و مد رودها، مورد اول و دوم را به شهود تام در این  ایام در بارش های الهی دیدیم. اما مورد سوم هم نتیجه دو مورد قبلی است. در اینجا مناسب است که مزاج هارا مورد بررسی قرار داده و به چگونگی این حکم پی ببریم:

 • مزاج قمر سرد و تر
 • مزاج مشتری گرم و تر
 • این تری و رطوبت محور حکم مربوطه است.

نکته جالب در باب برج دلو این است که: برج دلو دلالت بر باد از جانب شمال غربی دارد و جالب تر آنکه، از حال های هوا دلالت بر بادهای سخت که درختان را بشکند!

هم اکنون می توانید این مقاله خواندنی را به رایگان در ادامه دانلود کنید.

 • دانلود مقاله
 • حجم فایل : 761 کیلوبایت
 • رمز فایل : synergyandastrology.com
 • منبع : وبسایت متافیزیک انرژی و آسترولوژی
 • اینستاگرام متافیزیک انرژی و آسترولوژی
 • راهنما
  جهت دانلود سریع تر، لینک دانلود را در آدرس بار نرم افزار اینترنت دانلود منیجر کپی کنید.
  اگر این مطلب را دوست داشتید، با امتیاز دادن به آن از ما حمایت کنید.
  [کل: 0 میانگین: 0]

  دیدگاه‌ها (1)

  *
  *

   مهران افشار مهمان شهریور 3, 1401 پاسخ

   برای فهم بهتر هفت پیکر نظامی، نیازمند این مقاله هستم.

  پشتیبانی وبسایت