متافیزیک انرژی و آسترولوژی

با دانش پزشکی آیورودا آشنا شوید «قسمت دوم»

با دانش پزشکی آیورودا آشنا شوید «قسمت دوم»

در قسمت دوم آشنایی با دانش پزشکی آیورودا به سراغ معرفی تیپ شخصیتی کافا می رویم و ویژگی های این گروه از افراد را بررسی می کنیم. با بخش های بیشتری از این دانش آشنا می شویم و در مورد نحوه درمان مبتنی بر آیورودا نیز صحبت می کنیم. پس در ادامه با ما همراه شوید.

دوره قطع و اتصال تارهای اتری

در قسمت اول آشنایی با دانش پزشکی آیورودا، ابتدا در مورد تاریخچه این دانش پزشکی صحبت کردیم و دیدیم که بیش از 5000 سال قدمت دارد. همچنین در مورد فلسفه این دانش گفتیم و در ادامه نیز به معرفی تیپ های شخصیتی واتا و پیتا پرداختیم. حال در این پست به سراغ تیپ شخصیتی کافا می رویم. در مورد ویژگی های روحی و جسمی این گونه از افراد توضیح می دهیم و همچنین در ادامه به معرفی بیشتر آیورودا می پردازیم.

براساس دانش پزشکی آیورودا ویژگی های نوع کافا به این صورت هستند: بدنی محکم و نیرومند، با قدرت جسمانی زیاد و مقاومت، برخوردار ی از انرژی پایدار ، کندی و موزون بودن در عمل، شخصیت آرام ، با اعصابی راحت ، و دیر خشم، پوست خنک ،نرم و ضخیم و رنگ پریده و غالباً چرب، کندی در جذب اطلاعات جدید ، ولی برخورداری حافظه خوب، خواب سنگین و ممتد، کندی عمل گوارش و میزان گرسنگی اندک، داشتن شخصیت مهربان ، متحمل و با گذشت و در نهایت گرایش به احساس تملک و راحت طلبی.

تم بنیادی نوع کافا (فارغ الـبـــالی) است. دوشـای کـافا، اصل ساختاری بدن بوده و ثبات و پایداری را عرضه می دارد. همچنین قدرت جسمانی و نیروی حیاتی ذخیره ای را تامین می کند که در قالب بدن ستبر و تنومند نمونه های شاخص کافا، تعبیه شده است.

پیشنهادی: مفهوم ارتعاش افکار در کهکشان چیست؟

دانش پزشکی آیورودا کافاها را افرادی سعادتمند می داند. زیرا از سلامتی مناسبی بهره مندند و بیانگر شخصـیت هایی هستند که متین و خشنود بوده و با فارغ البالی به دنیا می نگرند. موارد زیر نیز در کافاها بسیار بارز می باشند:

 • پیش از اتخاذ یک تصمیم، به مدتی طولانی درباره امور تعمق می کنند
 • به کندی از خواب بیدار شده و مدت زیادی در بسـتر می مانند و به محض ترک بسـتر به نوشیدن یک فنجان قهوه احتیاج دارند.
 • از وضع موجود، خشنود می باشند و از طریق آشتی دادن دیگران، اقدام به حفظ وضع موجود می کنند.
 • به احساسات افراد دیگر که صمیمانه با آنها احساس همدردی می کنند احترام می گذارند.
 • حرکات آنان موزون است. چشـمانی آبدار و نگاهی نوازشـگر دارند و حتی علیرغم اضـافه وزن نیز ، خرامان راه می روند.

همچنین در دانش پزشکی آیورودا اطلاع از طبیعت افراد بسیار مهم است و دانستن پراکریتی و ساختار اصلی بدن هر فرد فواید زیر را به دنبال دارد:

 1. شناخت خود، اساس زندگی است.
 2. به شناخت عادتها و تمایلات که مستقیماً روی سلامتی اثر می گذارند ، کمک می کند.
 3. به پیش بینی بیماری ها و مشکلاتی که ممکن است رخ دهند،کمک می کند و درمان می تواند در جهت پیشگیری از وقوع بیماری باشد.
 4. به درک دیگران و بهبودی روابط ،کمک می کند.
 5. دانش کافی برای هر فرد در جهت بدست آوردن تعادل با زندگی فراهم می کند.

هدف زندگی از دید دانش پزشکی آیورودا چیست؟

شفا فقط هنگامی رخ می دهدکه قسمتهای مختلف زندگی بهبود یابند. نگهداری سلامت و تعادل، نیازمند آگاهی و هشیاری لحظه به لحظه و شفا دارد. بر اساس دانش پزشکی آیورودا زندگی ما یک هدف مشخص دارد. هدف، شناخت خالق (آگاهی کیهانی) و درک ارتباط با وی است که در تمام زندگی ما تاثیر دارد. این هدف بزرگ با تعادل چهار جنبه اساسی زندگی بدست می آید که شامل موارد زیر است:

 • دارما (dharma): وظایف واعمال ما
 • آرتا (artha): موقعیتهای مادی وارزشها
 • کاما (kama): خواسته های مثبت
 • موکشا (moksha): رهایی روح

این چهار مورد را Purusharthas می گویند که چهار هدف اصلی زندگی برای هر فرد می باشد و اساس آنها را سلامتی تشکیل می دهد. برای حفظ دارما و انجام مسئولیتهایمان باید سالم باشیم تا به موفقیت و دارایی کافی دست یابیم. برای داشتن خواسته های خلاق و مثبت، احتیاج به ذهنی سالم و آگاه، بدن سالم و ادراک سالم داریم (kama و desire گاهی اوقات به xxx و زندگی خانوادگی و توالد و تناسل تعبیر شده است، لکن در اصل معنی آن انرژی مثبت یا نیرویی است که هر گونه عمل خلاق را می سازد). موکشا یا رهایی روح نشان دهنده تعادل بدن و ذهن و آگاهی (روح) است.

طبق نظر دانش پزشکی آیورودا، منشا همه موجودات از آگاهی کیهانی است که شامل انرژی مذکر (purusha) و انرژی مونث (prakruti) می باشد و هر چیزی که در جهان وجود داشته باشد در انسان نیز وجود دارد. انرژی مذکر نمایانگر طبیعت است. هر سلول بدن دارای ذهن، هوش و آگاهی است که از آن طریق انتخاب می کند. برای مثال هر سلول غذای خاص خودش را انتخاب می کند.

علت اصلی بروز بیماری از دید دانش پزشکی آیورودا چیست؟

ترکیب پنج عنصر، دوشا ها را می سازند. دوشا ها اعمال روانی- زیستی را کنترل می کنند. بنابراین اگر متعادل باشند سلامتی و نظم (order) وجود دارد و اگر متعادل نباشند، بیماری (disorder) رخ می دهد. اصل کلی دانش پزشکی آیورودا بر این اساس است که بیماری بعلت عدم تعادل در یک یا چند دوشا بوجود می آید. عوامل متعددی می تواند بر تعادل دوشاها اثر بگذارد. از رژیم غذایی گرفته تا تغییر فصل ،استرس در کار یا خانواده هم تعادل دوشاها را بر هم می زند که نتیجه آن انباشتگی سموم در بدن و ذهن است.

مجسمه چاراکا، دانشمند و طبیب آیورودا

هنگامی که علت بیماری تشخیص داده شد، تحت راهنمایی یک درمانگر آیورودا بازیابی تعادل و سم زدایی انجام می شود. این موضوع را به این صورت توضیح می دهند که وقتی انرژی متعادل شد، سیستم دفاعی طبیعی بدن نیرومند می شود و راحت تر می تواند با بیماری مبارزه کند یا از بیمار شدن جلوگیری کند.

جلسات درمانی آیورودا چگونه برگزار می گردد؟

اولین دیدار با یک درمانگر آیورودا حدود ۴۵ تا ۹۰ دقیقه طول می کشد. درمانگر یک سری سئوال برای تعیین نوع دوشای بیمار می پرسد. از وی درباره خصوصیات فیزیکی، احساسی،‌ ذهنی،‌ مزاج و غذاهای مورد علاقه و همچنین درباره خصوصیات شخصیتی و سابقه خانوادگی سئوال می شود. درمانگر به قلب و ریه فرد گوش می کند و توجه خاصی به نبض و زبان وی دارد. طبق دانش پزشکی آیورودا،‌ هر شخص سه نبض سطحی و سه نبض عمقی روی هر مچ خود دارد که به ارگانهای مختلف داخلی بدن مربوط است.

با نبض خوانی، درمانگر می تواند عدم تعادل ها را معلوم کند. این نبض ها همجنین اطلاعاتی درباره سه دوشا به ما می دهند. رنگ و حساسیت قسمتهای مختلف زبان،‌ به خوبی ظاهر فیزیکی فرد،‌ نشانه هایی را درباره سلامتی او آشکار می کند. بعلاوه ممکن است نمونه ادرار هم آزمایش شود. بعد از تعیین نوع مزاج و عدم تعادلهای موجود، درمانگر ممکن است ترکیبی از درمانهای دانش پزشکی آیورودا را برای بیمار تجویز کند که شامل گیاهان دارویی، شیوه زندگی، اصلاح رژیم غذایی، مدیتیشن، یوگا، تمرینات تنفسی و پاکسازی با دوش یا تنقیه است.

اگر شما متوجه شدید که برای مثال کافای شما زیاد شده است ممکن است متابولیسم کند یا اضافه وزن داشته باشید. لذا درمانگر ممکن است پیشنهاد کند که یک سری تمرینات معمول را انجام دهید و از رژیم غذایی سبک استفاده کنید. افراد نوع واتا معمولا خیلی لاغر و مستعد بیماری عصبی مثل استرس و بیخوابی هستند. اگر شما از نوع واتا هستید، یک درمانگر آیورودا ممکن است به شما توصیه کند که یک برنامه غذایی منظم همیشگی داشته باشید.

به پایان قسمت دوم و آخر مقاله آشنایی با دانش پزشکی آیورودا رسیدیم. در پست های آینده بازهم در مورد این دانش کهن و کاربردی صحبت خواهیم کرد.

اگر این مطلب را دوست داشتید، با امتیاز دادن به آن از ما حمایت کنید.
[کل: 4 میانگین: 3.5]

دیدگاه‌ها (1)

*
*

  مهسا مهمان مهر 9, 1400 پاسخ

  خیلی جالبه و پیچیده.👌🏻

پشتیبانی وبسایت